Grammys 2024: Kelly Osbourne’s extreme weight loss revealed in sheer black strapless dress… after she admitted going ‘too far’ to slim down after giving birth to son
Best American Roots Song
Allison Russell – The Returner
Billy Strings Featuring Willie Nelson – California Sober
Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity
Jason Isbell and the 400 Unit – Cast Iron Skillet – WINNER
The War and Treaty – Blank Page
Best American Roots Performance
Allison Russell – Eve Was Black – WINNER
Blind Boys of Alabama – Heaven Help Us All
Jon Batiste – Butterfly
Madison Cunningham – Inventing the Wheel
Rhiannon Giddens – You Louisiana Man
Best Americana Performance
Allison Russell – The Returner
Blind Boys of Alabama – Friendship
Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity – WINNER
Jason Isbell and the 400 Unit – King of Oklahoma
Tyler Childers – Help Me Make It Through the Night
Best Americana Album
Allison Russell – The Returner
Brandy Clark – Brandy Clark
Jason Isbell and the 400 Unit – Weathervanes – WINNER
Rodney Crowell – The Chicago Sessions
Rhiannon Giddens – You’re the One
Best Bluegrass Album
Billy Strings – Me/And/Dad
Michael Cleveland – Lovin’ of the Game
Mighty Poplar – Mighty Poplar
Molly Tuttle & Golden Highway – City of Gold – WINNER
Sam Bush – Radio John: Songs of John Hartford
Willie Nelson – Bluegrass
Best Traditional Blues Album
Bobby Rush – All My Love for You – WINNER
Eric Bibb – Ridin’
John Primer – Teardrops for Magic Slim Live at Rosa’s Lounge
Mr. Sipp – The Soul Side of Sipp
Tracy Nelson – Life Don’t Miss Nobody
Best Contemporary Blues Album
Bettye LaVette – LaVette!
Christone “Kingfish” Ingram – Live in London
Larkin Poe – Blood Harmony – WINNER
Ruthie Foster – Healing Time
Samantha Fish and Jesse Dayton – Death Wish Blues
Best Folk Album
Dom Flemons – Traveling Wildfire
Joni Mitchell – Joni Mitchell at Newport (Live) – WINNER
The Milk Carton Kids – I Only See the Moon
Nickel Creek – Celebrants
Old Crow Medicine Show – Jubilee
Paul Simon – Psalms
Rufus Wainwright – Folkocracy
Best Regional Roots Music Album
Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band – New Beginnings – WINNER (TIE)
Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers – Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra – Live: Orpheum Theater Nola – WINNER (TIE)
New Breed Bass Band – Made in New Orleans
New Orleans Nightcrawlers – Too Much to Hold
The Rumble Feature Chief Joseph Boudreaux Jr. – Live at the Maple Leaf
Best Reggae Album
Buju Banton – Born for Greatness
Beenie Man – Simma
Burning Spear – No Destroyer
Collie Buddz – Cali Roots Riddim 2023
Julian Marley & Antaeus – Colors of Royal – WINNER
Best Global Music Performance
Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily – Shadow Forces
Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Pashto – WINNER
Burna Boy – Alone
Davido – Feel
Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi) – Abundance in Millets
Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank and the Bangas – Todo Colores
Silvana Estrada – Milagro y Disastre
Best African Music Performance
Asake & Olamide – Amapiano
Ayra Starr – Rush
Burna Boy – City Boys
Davido Featuring Musa Keys – Unavailable
Tyla – Water – WINNER
Best Global Music Album
Bokanté – History
Burna Boy – I Told Them…
Davido – Timeless
Shakti – This Moment – WINNER
Susana Baca- Epifanías
Best Children’s Music Album
Andrew & Polly – Ahhhhh!
DJ Willy Wow! – Hip Hope for Kids!
Pierce Freelon & Nnenna Freelon – Ancestars
Uncle Jumbo – Taste the Sky
123 Andrés – We Grow Together Preschool Songs – WINNER
Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording
Meryl Streep – Big Tree
Michelle Obama – The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times – WINNER
Rick Rubin – The Creative Act: A Way of Being
Senator Bernie Sanders – It’s OK to Be Angry About Capitalism
William Shatner – Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder
Best Spoken Word Poetry Album
Aja Monet – When the Poems Do What They Do
J. Ivy – The Light Inside – WINNER
Kevin Powell – Grocery Shopping With My Mother
Prentice Powell and Shawn William – For Your Consideration ’24
Queen Sheba – A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited
Best Comedy Album
Chris Rock – Selective Outrage
Dave Chappelle – What’s in a Name? -WINNER
Sarah Silverman – Someone You Love
Trevor Noah – I Wish You Would
Wanda Sykes – I’m An Entertainer
Best Musical Theater Album
Kimberly Akimbo
Parade
Shucked
Some Like It Hot – WINNER
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Best Compilation Soundtrack for Visual Media
Daisy Jones & the Six – Aurora
Various Artists – Barbie The Album – WINNER
Various Artists – Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By
Various Artists – Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3
“Weird Al” Yankovic – Weird: The Al Yankovic Story
Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)
John Williams – The Fabelmans
John Williams – Indiana Jones and the Dial of Destiny
Ludwig Göransson – Black Panther: Wakanda Forever
Ludwig Göransson – Oppenheimer – WINNER
Mark Ronson & Andrew Wyatt – Barbie
Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media
Bear McCreary – God of War Ragnarök
Jess Serro, Tripod & Austin Wintory – Stray Gods: The Roleplaying Musical
Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea” – Hogwarts Legacy
Sarah Schachner – Call of Duty®: Modern Warfare II
Stephen Barton & Gordy Haab – Star Wars Jedi: Survivor – WINNER
Best Song Written for Visual Media
Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] – WINNER
Dua Lipa – Dance the Night (From Barbie the Album)
Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua – Barbie World [From Barbie the Album]
Rihanna – Lift Me Up (From Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By)
Ryan Gosling – I’m Just Ken [From “Barbie the Album”]
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
Hilario Duran and His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera – I Remember Mingus
Just 6 – Angels We Have Heard on High
Ludwig Göransson – Can You Hear the Music
The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel – Folsom Prison Blues – WINNER
Wednesday Addams – Paint It Black
Best Arrangement, Instruments and Vocals
Cécile McLorin Salvant – Fenestra
Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest – Com Que Voz (Live)
Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – April in Paris
Säje Featuring Jacob Collier – In the Wee Small Hours of the Morning – WINNER
Samara Joy – Lush Life
Best Recording Package
The Arcs – Eletrophonic Chronic
Brad Breeck – Gravity Falls
Caroline Rose – The Art of Forgetting
Dry Cleaning – Stumpwork – WINNER
Ensemble Cadenza 21’ – Cadenza 21’
Leaf Yeh – Migration
Best Boxed or Special Limited Edition Package
Bo Burnham – Inside: Deluxe Box Set
Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition
Neutral Milk Hotel – The Collected Works of Neutral Milk Hotel
Ngọt – Gieo
Various Artists – For the Birds: The Birdsong Project – WINNER
Best Album Notes
Howdy Glenn – I Can Almost See Houston
Iftin Band – Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions
John Coltrane – Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live)
Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971
Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER
Best Historical Album
Bob Dylan – Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17
Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition
Various Artists – The Moaninest Moan of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922
Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971
Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER
Songwriter of the Year, Non-Classical
Edgar Barrera
Jessie Jo Dillon
Justin Tranter
Shane McAnally
Theron Thomas – WINNER
Best Engineered Album, Non-Classical
Bokanté – History
Boygenius – The Record
Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn Into You
Feist – Multitudes
Victoria Monét – Jaguar II – WINNER
Producer of the Year, Non-Classical
Daniel Nigro
Dernst “D’Mile” Emile II
Hit-Boy
Jack Antonoff – WINNER
Metro Boomin
Best Remixed Recording
Depeche Mode – Wagging Tongue (Wet Leg Remix) – WINNER
Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown – New Gold (Dom Dolla Remix)
Lane 8 – Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)
Mariah Carey – Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)
Turnstile & BadBadNotGood Featuring Blood Orange – Alien Love Call
Best Immersive Audio Album
Alicia Keys – The Diary of Alicia Keys – WINNER
Bear McCreary – God of War Ragnarök (Original Soundtrack)
George Strait – Blue Clear Sky
Madison Beer – Silence Between Songs
Ryan Ylyate – Act 3 (Immersive Edition)
Best Instrumental Composition
Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Motion
John Williams – Helena’s Theme – WINNER
Lakecia Benjamin Feuringat Angela Davis – Amerikkan Skin
Ludwig Göransson – Can You Hear the Music
Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – Cutey and the Dragon
Best Engineered Album, Classical
Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic – Fandango
Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra – Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces
Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry – Sanlikol: A Gentleman of Istanbul – Symphony for Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor
Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers – WINNER
Shara Nova & A Far Cry – The Blue Hour
Producer of the Year, Classical
Brian Pidgeon
David Frost
Dmitriy Lipay
Elaine Martone – WINNER
Morten Lindberg
Best Orchestral Performance
Buffalo Philharmonic Orchestra – Scriabin: Symphony No. 2; The Poem of Ecstasy
Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante – WINNER
Netherlands Radio Philharmonic Orchestra – Bartók: Concerto for Orchestra; Four Pieces
The Philadelphia Orchestra – Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony
San Francisco Symphony – Stravinsky: The Rite of Spring
Best Opera Recording
The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Blanchard: Champion – WINNER
Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus – Corigliano: The Lord of Cries
The Dime Museum; Isaura String Quartet – Little: Black Lodge
Best Choral Performance
The Clarion Choir – Rachmaninoff: All-Night Vigil
The Crossing – Carols After a Plague
Miró Quartet; Conspirare – The House of Belonging
San Francisco Symphony Chorus – Ligeti: Lux Aeterna
Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir – Saariaho: Reconnaissance – WINNER
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Anthony McGill & Pacifica Quartet – American Stories
Catalyst Quartet – Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker
Roomful of Teeth – Rough Magic – WINNER
Third Coast Percussion – Between Breaths
Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos – Beethoven for Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ and Op. 1, No. 3
Best Classical Instrumental Solo
Andy Akiho – Akiho: Cylinders
Curtis Stewart – Of Love
Louisville Orchestra – The American Project – WINNER
Robert Black – Adams, John Luther: Darkness and Scattered Light
Seth Parker Woods – Difficult Grace
Best Classical Solo Vocal Album
Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist – Because
Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) – Walking in the Dark – WINNER
Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist – Broken Branches
Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist – 40@40
Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist – Rising
Best Classical Compendium
Aaron Diehl & The Knights – Zodiac Suite
Andy Akiho, Omaha Symphony & Ankush Kumar Bahl – Sculptures
Chick Corea & Orchestra da Camera della Sardegna – Sardinia
Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers & Gustavo Castillo – Fandango
Peter Herresthal, Bergen Philharmonic Orchestra, James Gaffigan, Arctic Philharmonic & Tim Weiss – Missy Mazzoli: Dark With Excessive Bright
Various Artists – Passion for Bach and Coltrane – WINNER
Wild Up & Christopher Rountree – Julius Eastman Vol. 3: If You’re so Smart, Why Aren’t You Rich?
Best Contemporary Classical Composition
Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony – Akiho: In That Space, at That Time
Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth – Montgomery: Rounds – WINNER
Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante
Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic – Mazzoli: Dark With Excessive Bright
Roomful of Teeth – Brittelle: Psychedelics